آبکاری فلزات
آبکاری فلزات
فروردین ۲۳, ۱۳۹۷
تاریخچه شیرآلات

تاریخچه شیرآلات در جهان

شیر چیست ؟

شیر وسیله ای است معمولاً فلزی که از آن برای باز و بست و تنظیم جریان مایعات و گازها استفاده می شود. شیرآلات به دو گروه بهداشتی که همان شیرآلات خانگی و ساختمانی هستند و شیرآلات صنعتی تقسیم می شود. امروزه شیرآلات نه تنها وسیله ای برای استفاده راحت تر از آب ، بلکه وسیله ای برای استفاده بهینه از آب در جهت رفع معضل کم آبی در جهان به شمار می آید. ترجمه واژه شیرآلات بهداشتی به انگلیسی ، faucet  یا  sanitary taps و شیرآلات صنعتی ، industrial valve می باشد.

واژه شیر از کجا آمده است ؟

از آنجا که در دوران باستان ، پادشاهان شیر جنگل را نماد قدرت می پنداشتند ، مهار کردن چنین موجودی نشانه توان کنترل و قدرت بی اندازه به حساب می آمد. در نتیجه برای تزئین بناها و آب نماها از سر شیر یا کل بدن او استفاده می کردند. حتی پس از ساخت شیر آب های فلزی نیز ، روند تزئین اهرم باز و بسته کردن آب با سر شیر همچنان ادامه یافت. احتمالا ، بر روی اهرم اولین شیرهایی که وارد ایران شدند نیز سر شیر قرار داشته و مردم بجای اینکه برای قطع و وصل جریان آب از جمله “اهرم را بچرخان” استفاده کنند، می گفتند “شیر را ببند/ باز کن”. این اصطلاح با وجود حذف قسمت تزئینی به شکل شیر از شیرهای آب ، تا به امروز استفاده می شود.

تاریخچه شیرآلات

تاریخچه جالب شیرآلات به دوران باستان بر می گردد. ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ، از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت آب به فواره ها و خانه های خصوصی استفاده می شد ، بطور مثال در قصر سلطنتی مینوآن (Minoan) در جزیره کرت (Crte) علاوه بر لوله های سفالینه برای لوله کشی و آبیاری ، شیرهای نصب شده ای از جنس طلا ، نقره و سنگ مرمر نیز وجود داشت.

بین سال های ۱۰۰۰ قبل از میلاد تا ۴۷۶ بعد از میلاد استفاده از لوله های سربی و شیر های مرمرین و نقره ای در حمام های خصوصی و عمومی رونق گرفت. در قرن چهارم میلادی نیز رومیان از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت آب به ۱۱حمام عمومی ، ۸۵۶ حمام خصوصی و ۱۳۵۲ فواره و آب انبار استفاده می کردند.
در گذشته ، شیر آب سرد و گرم خروجی واحدی نداشتند و آب خروجی از علم مستقل هر کدام یا بسیار سرد بود و یا بسیار گرم. در سال ۱۹۷۳ میلادی (۱۳۱۶ شمسی) ، آلموئن، دانشجوی ساکن شهر سیاتل واشنگتن ، دست خود را زیر آب جوش خروجی از علم آب گرم سوزاند.

در نتیجه این حادثه ایده طراحی شیرآلات کلاسیک امروزی (که آب سرد و گرم بطور همزمان از یک علم خارج می شود) در ذهن او شکل گرفت. طرح اولیه او مورد قبول واقع نشد و بین سال های ۱۹۴۰میلادی (۱۳۱۹ شمسی) و ۱۹۴۵میلادی (۱۳۲۴ شمسی) او موفق شد یک شیر کلاسیک مقبول با عملکرد مناسب طراحی کند. بالاخره مردم میتوانستند دمای آب خروجی از شیر را تنظیم کنند تا به دمای دلخواه خود برسند.

 

منبع

http://kavianhamafza.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Video Lightbox Plugin