تصفیه آب - قسمت دوم
تصفیه آب – قسمت دوم
مرداد ۲, ۱۳۹۷
خانه مدرن
پنج ویژگی اصلی در خانه هایی مدرن با طراحی مینیمال
مرداد ۸, ۱۳۹۷
کاهش مصرف آب

نصب شیرآلات جدید چگونه باعث کاهش مصرف آب می شود؟

 

صنعت شیرآلات امروزه نسبت به گذشته پیشرفت های قابل توجهی کرده است؛ به این ترتیب که شیرآلات فعلی موجود در بازار با توجه به شکل ظاهری آنها، کارایی، فناوری ساخت و تمامی فاکتور های در نظر گرفته شده برای ساخت این شیرآلات جدید، با شیرآلات قدیمی که در چندین سال پیش برای مصارف خانگی، ساختمانی و … مورد استفاده قرار می گرفت قابل مقایسه نیستند. از این رو می توان پیش بینی کرد که در سالهای آینده نیز همچنان بتوان با بهره گیری از فناوری های نوین و روز دنیا شیرآلات نوین و کارآمدی را ایجاد کرد که در زندگی روزمره افراد، نقش تاثیر گذاری را در حوزه سلامت، بهداشت و مصرف آب ایفا کند.

اکنون در این مقاله قصد داریم صرفه جویی ۵۰% در مصرف آب را با استفاده از انواع جدید شیرآلات بهداشتی و شیرآلات ساختمانی بررسی کنیم. امیدواریم که این راهکارها و روش ها بتواند تمامی افراد جامعه را در این راستا یاری ببخشد تا در کاهش مصرف آب نقش موثری را به نوبه خود ایفا کنند.

شیرآلات کم مصرف در مصارف خانگی

یکی از بخش های عمده ای که باعث مصرف بی رویه آب می شود، بخش مصارف ساختمانی می باشد. باید توجه داشت که در مصارف خانگی عوامل فرهنگی و عادت های نادرست بیشترین تأثیر را در مصرف بالای آب دارند‌. گرچه مناسب نبودن تجهیزات خانگی و لوله کشی‌های فرسوده و غیر اصولی که در بسیاری از موارد پس از مدتی باعث نشتی آب می‌شوند‌، خود مزیدی بر علت مصرف بالای آب در مصارف خانگی است‌. بنابراین استفاده از شیر‌ آب کم مصرف می‌تواند در کاهش و بهینه‌سازی مصرف آب خانگی تأثیر بسزایی داشته باشند‌.

کاربرد شیر‌آلات اهرمی در صرفه جویی مصرف آب

شیرالات اهرمی به مقدار قابل توجهی قادر به کاهش مصرف آب هستند، چرا که در شیر‌ آب دو محوره تنظیم دمای آب باعث اتلاف آب می‌شود و پس از هر بار وصل مجدد جریان، این تنظیم بایستی انجام گیرد ولی در صورت استفاده از شیر‌آلات اهرمی تنها یک بار نیاز به تنظیم دمای آب است‌. استفاده از شیر‌آلات اهرمی تا ۵۰ درصد از میزان مصرف آب را کاهش می دهد.

فلاش تانک‌های کم مصرف

فلاش تانک‌ های دومرحله‌ای می توانند تا ۲۰ درصد در مصرف آب خانگی صرفه جویی داشته باشند‌. هم اکنون فلاش تانک‌ هایی از این نوع با مصرف ۳ تا ۶ لیتری مصرف آب را تا ۷۵ درصد کاهش می دهند‌. عملکرد این فلاش تانک‌ها به این صورت است که تحت فشار، آب ورودی را متراکم کرده و پس از پر شدن تا یکسان شدن فشار هوا و آب ادامه خواهد یافت و در هنگام مصرف هوای متراکم شده آب را با فشار به سمت خروجی هدایت می کند‌. لذا استفاده از فلاش تانک ها بر خلاف تصور بسیاری از افراد می تواند تا ۲۰% مصرف آب را برای پاکیزگی محیط، کاهش دهد.

شیرآلات هوشمند

در راستای صرفه جویی در مصرف آب از شیرآلات هوشمند چشمی که بر مبنای ارسال و دریافت نور مادون قرمز عمل می کنند و بدون تماس دست و تنها با قرار دادن دست مصرف‌کننده در میدان دید سنسور‌های مادون قرمز‌، شروع به کار می کنند می توان یاد کرد‌. شایان ذکر است که استفاده از شیرآلات لمسی و شیرآلات چشمی و به طور کلی شیرآلات هوشمند می تواند تا ۷۰ درصد در صرفه جویی در مصرف آب تاثیر گذار باشد و تا ۱۰۰ درصد باعث افزایش بهداشت و پاکیزگی فردی می‌شود‌.

استفاده از دوش‌های کم مصرف

حدود ۳۰ درصد از مصارف خانگی مربوط به مصرف آب توسط شیر حمام است‌. مقدار آب مصرفی در شیر دوش‌ حمام بستگی به خصوصیات رفتاری فرد‌، شدت جریان و مدت زمان دوش گرفتن و تکرار آن دارد‌. افزایش مصرف آب در دوش آب به خاطر زیادتر بودن تواتر و مدت زمان بالای استفاده از آن ها است‌. برای رفع این مشکل می توان از دوش‌های کم مصرف یا نصب محدودکننده‌های جریان در روی خط ورودی استفاده کرد‌. در بعضی از مدل‌های سردوش‌، جریان مصرفی تا حدود ۱۱ لیتر در دقیقه کاهش پیدا می کند‌. این سردوش‌ها با اختلاط هوا و آب‌، شدت جریان بالایی ایجاد می کنند و با کاهش مصرف آب گرم باعث صرفه جویی زیادی در مقدار انرژی گرمایشی نیز می شوند‌.

تجهیزات کاهنده فشار و جریان آب در شیرآلات

شاید ساده‌ترین، اثر بخش‌ترین و کم هزینه‌ترین کار در راستای کاهش مصرف آب تعویض سرشیر‌ ها و مجهز نمودن شیرآلات به در‌فشان‌های کاهنده مصرف است که در حال حاضر به وفور در بازار یافت می شود. این درفشان‌ها به ازای هر نفر (‌با فرض دو بار مصرف در روز‌) و هر مرتبه یک دقیقه مصرف آب را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد. به جز موارد یادشده از تجهیزاتی همچون شیر آب پدالی که بیشتر در اماکن عمومی می تواند مورد استفاده قرار گیرد نیز می توان نام برد.

با توجه به موارد گفته شده و نتایج تحلیل‌های کارشناسان می توان نتیجه گرفته که نصب شیرآلات و تجهیزات جدید موجب کاهش حدود ۱۵ تا ۵۰ درصدی در مصرف آب و به طور متوسط موجب کاهش مصرف آب خانگی به میزان ۳۲ درصد در مصارف شهری می شود.

منبع : http://rassan.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Saudi Arabia
WordPress Video Lightbox Plugin